Miért fogyassz fekete retket őszi-téli időszakban?
Kislány koromban mindig volt az asztalunkon a szezonban fekete retek. Nagyanyám kedvence volt. Apukám jól megsózta, így nekünk gyerekeknek is fogyaszthatóvá vált. Annyira azért nem szerettük, mint a felnőttek, de köhögős, náthás időszakban „kötelező” volt a fogyasztása, amikoris só helyett mézzel készült belőle a „varázsszirup”.
Akkor még nem tudtam, hogy a fekete retek (téli reteknek is hívják) a szezon legegészségesebb konyhakerti növénye. A boltokban kapható vajreteknél például háromszor több C-vitamin van benne. Igen gazdag B-vitaminban, vasat, kalciumot, káliumot, magnéziumot, mangánt, szelént és egyéb nyomelemeket is tartalmaz. Nagyon jó hatással van az emésztésünkre és remek immunerősítő.
Az érzékeny gyomrúak – és a gyerekek – mindenképpen sózva vagy megfőzve fogyasszák, mert így jobban emészthető.
- Jó hatással van az emésztésre és a bélműködésre magas rosttartalma miatt. Nyersen, felszeletelve, vagy reszelve, enyhén sózva is finom, de kevés olívaolajjal, fokhagymával és tejföllel összekeverve fő ételek és pirítós mellé is kínálhatjuk.
- Segít legyőzni a gyomor baktériumait és gombáit is.
- Gátolja az epekő kialakulását. A népi gyógyászat szerint a fekete retek leve az egyetlen, amely képes „szétmorzsolni” és feloldani az epekövet. A nagyobb mennyiségű, de hígabb epe termelődése gátolja a kövek képződését. Ám ha máj- vagy epebetegségünk van, esetleg súlyos epegörcseink voltak, túlzott fogyasztása nem ajánlott, mert fokozhatja a tüneteket.
- Erősíti a májat, hozzájárul a májsejtek megfelelő működéséhez, regenerálódásához, stimulálja azokat.
- Segít egyensúlyban tartani a pajzsmirigy-hormonokat a fekete retekben található a raphanin nevű vegyület.
- Természetes vízhajtó és méregtelenítő – a káros és felesleges anyagokat eltávolítja a szervezetünkből.
Az alacsony energiatartalmának köszönhetően a fekete retek kedvenc zöldsége lehet a testsúlycsökkentő étrendnek. Nyers salátákhoz keverve vagy együtt párolva más zöldségekkel is nagyon finom.
Ne feledd: a gyógyító hatása ellenére a fekete retket csak mértékletesen fogyaszd, ha máj, vagy epebetegséged van!
Fekete retekből mézes szirup
És az mire jó?
Köhögős-náthás időszakban a vírusok ellen is felveszi a harcot!
Igazi Szupermen a felső légúti fertőzések, megfázások esetében. Mézzel elegyítve kiütéssel győzi le a köhögést, hatására csillapodik a láz… Erős antibakteriális és gombaölő hatású, így különböző cseppfertőzéssel terjedő betegségek esetén feltétlenül ajánlott a fogyasztása. Nyálkaoldó és gyulladáscsökkentő hatása is van.
Így készítsd el otthon a mézes fekete retek szirupot!
Szükséges hozzá 1 nagyobb fekete retek és 2-3 evőkanál méz.
Mosd meg jó alaposan a gömbölyű gumót. Vágd le a tetejét a levelénél. Majd vájj egy kisebb tölcsér alakú mélyedést a belsejébe. Többször szúrd át az üreges retek oldalát és az alját egy tűvel (erősebb fogvájóval), utána a vájatba csurgass mézet.
Tedd vissza fedőként a retek levágott tetejét és rakd bele egy pohárba. Hagyd egy éjszakán pihenni őket. Ez idő alatt a köhögés elleni szirup kifolyik a lyukakon át a pohárba.
Másnap, ha a keletkezett mézes reteklevet bekanalazod – naponta 3-5-ször egy teáskanállal javasolt – gyors javuláson megy át a kókadozó szervezeted. A szirup kiütéssel győzi le a vírust és a köhögést is gyorsan csillapítja.
Ha kifogyott a méz a retekből, vágj bele egy kicsit nagyobb mélyedést. Újra és újra töltsd fel mézzel. Addig hasznosíthatod újra, míg a retek meg nem puhul.
A retekfaragás helyett – ez már a 21. századi változat – hámozd meg és kockázd fel apróra a fekete csodát és borítsd nyakon annyi mézzel, hogy éppen ellepje. Az íze nem éppen király, de még a fogyasztható kategóriába tartozik.
Ha te is fogyasztod a fekete retket, írd meg kérlek, a tapasztalataid vagy azt, hogy mit készítettél belőle!